19. apríl 2022 – Svetový deň pečene

Svetový deň pečene, ktorý sa každoročne pripomína 19. apríla, je príležitosťou vybudovať si povedomie a porozumieť tomu, ako je pečeň pre naše telo dôležitá a ako je možné účinne liečiť choroby pečene. Stukovatenie, fibróza, cirhóza. Kedy ešte pečeň dokáže zregenerovať?

Pečeň je druhým najväčším orgánom v tele a je kľúčovým hráčom v tráviacom systéme nášho tela. Všetko, čo konzumujeme, vrátane liekov, prechádza pečeňou. Bojuje proti infekciám, reguluje krvný cukor, odstraňuje toxíny, kontroluje cholesterol, vytvára bielkoviny a uvoľňuje žlč na podporu trávenia. Bez pečene nemôžeme prežiť, môže sa ľahko poškodiť, ak sa nestaráme.

Príznaky poškodenia pečene sa neprejavia príliš neskoro. Choroby ako hepatitída A, B, C, hepatocelulárna rakovina a cirhóza sa často vyskytujú v dôsledku nesprávneho životného štýlu, nadmernej konzumácie alkoholu a drog, nepretržitého dlhodobého príjmu nezdravých potravín, sedavého spôsobu života a nedostatku pohybu.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na ťažko chorú pečeň, a preto je dôležité starať sa o tento multifunkčný orgán a žľazu. Jediným spôsobom, ako zvládnuť zlyhanú pečeň, je transplantácia pečene.

Tento Svetový deň pečene pochopte svoju pečeň a ako sa o ňu starať:

https://tv.pravda.sk/relacie/ide-o-zdravie/epizoda/8958-stukovatenie-fibroza-cirhoza-kedy-este-pecen-dokaze-zregenerovat

Leave a reply