Ako správne obliecť dieťa v zime?

Najväčšie chyby rodičov? Obliekajú dieťaťu veľa hrubých vrstiev, v ktorých sa dieťa nevie hýbať,“ hovorí pediatrička Polikliniky Mlynská dolina.

Dieťa patrí von v každom počasí. V prípade batoľata však predsa len platia trochu iné pravidlá. 

V mrazivom počasí dbajte na to, aby bolo bábätko na vzduchu maximálne hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. Ak však fúka silný, nepríjemný vietor, vonku radšej nechoďte. 

Kombinácia silného mrazu (pod mínus 10 stupňov) a silného vetra môže deťom spôsobiť omrzliny alebo podráždiť sliznice dýchacćh ciest. 

Bábätko neobliekajte do hrubých vecí, radšej tenšie, kvalitnejšie a viac vrstiev. 

Napr. 1. bavlnené spodné oblečenie

          2. odev z flisu

          3. vlnený odev

          4. nepremokavá bunda

          5. Čiapka, rukavice

Dieťatko v kočíku vložte vo fusáku na izolačnú deku, ktorú máte v kočíku a na vrch ešte pokojne dajte nepremokavú prikrývku. 

Vždy sledujte, či dieťa nemá studené ruky alebo pokožku na záhlaví. 

To platí aj opačne. Sledujte, či pokožka na záhlaví nie je spotená a dieťatku nie je veľmi teplo. 

Deti, ktoré sa hýbu, šantia na snehu, deky a fusák samozrejme nepoužívajú. Dbajte preto na nepremokavú bundu, nepremokavé otepľováky, nepremokavé topánky (a v nich bavlnené alebo vlnené pančucháče a ponožky). Rovnako bavlnená alebo vlnená by mala byť aj zimná čapica. Polyester nemá také tepelnoizolačné vlastnosti. Pod otepľováky deťom stačí jedna spodná vrstva (termoprádlo, pančucháče, legíny…).

Rozlišujte, či sú v zime mínusové alebo plusové teploty, neobliekajte dieťa rovnako keď je mínus 7 alebo plus 5 stupňov. 

Mrazivé počasie vysušuje detskú pokožku a prechod z chladu do tepla jej tiež na pohode nepridáva. 

Doprajte dieťaťku, aj starším predškolákom či školákom, mastnejšie ochranné krémy, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy. Krém natrite 15 – 30 minút pred odchodom z domu a na pery dieťaťa používajte balzam na pery. 

Vyštípané dieťaťko s vysušenou pokožkou na tvári alebo rukách môže byť podráždené, plačlivé…A tomu chce predsa predísť každý rodič.

Zdroj: Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply