Bolesť hrdla neliečte sami! Prečo?

Mnohé “zdroje” radia, ako poraziť bolesť hrdla bez návštevy lekára, len s pomocou tabletiek na cmúľanie alebo “babských” receptov – kloktanie, med, cesnak…

Áno, pokiaľ ide iba o ľahké prechladnutie, môže to stačiť. 

Ľahšie sa bolesť odstraňuje, keď je jej príčinou vírus. Horšie pri baktérii alebo mykotickej infekcii. Vírusové ochorenie zvyčajne ustúpi do cca 5 – 7 dní, ale baktériová angína je závažné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. 

Keď vás teda striasa pri prehĺtaní a bolesť je neznesiteľná, má zrejme iné príčiny. 

V čase, keď zúri chrípka, koronavírus, baktéria streptococcus pyogenes, streptococcus pneumoniae… je pri bolesti hrdla dôležité navštíviť lekára, ktorý vám urobí poriadne vyšetrenie krku, krvi, výtery a po vyhodnotení situácie nasadí správnu liečbu. Napríklad laryngitída, čo je zápal hrtanu, je u detí nebezpečná aj preto, že je spojená so sťaženým dýchaním. 

Pri bolesti hrdla, keď vynecháme vírusové a bakterálne ochorenia, musíme spomenúť napr. Aj benígny nádor hrtana, polypy, cysty alebo HPV vírus. Jednou z bolestí hrdla je aj alergia. 

Nespoliehajte sa preto na samoliečbu, ale s pomocou lekára zaútočiť s bolesťou správne a buďte  fit už po pár dňoch. Netrápte sa “nesprávnou” samoliečbou dlhé, bolestivé týždne. 

Zdroj: Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply