Cestovanie, ponocovanie, nový sexuálny partner. Pozor na vaginálny ekosystém!

Vaginálna biocenóza je všetko, čo tvorí vnútorné prostredie pošvy. Patrí tam sliznica a mikrobiálne osídlenie.

Vaginálnu biocenózu narúšajú rôzne životné situácie, v ktorých sa žena nachádza a spôsobujú jej diskomfort. V prvom rade ide o infekcie, či už virotické alebo bakteriálne. 

Keď žena pri infekcii pľúc, priedušiek, močových ciest užíva antibiotiká, síce jej na konkrétny problém pomôžu, ale poškodia vaginálnu biocenózu. Dochádza tak k premnoženiu kvasiniek a ku kvasinkovej infekcii. Preto neužívajte antibiotiká bez probiotík,” upozorňuje gynekológ. 

Ženské prostredie narúša aj gravidita, diabetus, užívanie tampónov… To sú ďalšie situácie, kedy je dobré užívať probiotiká aj na pravidelnej báze. Imunitný systém ženy znižuje aj zvýšená fyzická námaha, dlhodobý stres, ponocovanie, pravidelné pitie alkoholu, zvýšená konzumácia cukru. Toto všetko sa môže podieľať na porušení pošvovej biocenózy. 

U žien, ktoré často menia sexuálneho partnera a ich vaginálna biocenóza je narušená, je zvýšené riziko prenosu HPV vírusu, HIV vírusu, herpesu s trvalými následkami. Tu už ide o fatálne dopady na zdravie ženy. 

Monogamný vzťah a správna životospráva, podľa odborníkov, ženu chráni. 

A na záver ešte niečo: “Ženská spodná bielizeň by sa mala prať pri teplote minimálne 50 stupňov a pravidelne prežehľovať z oboch strán.“

Leave a reply