Čím viac sladkostí, tým viac chorôb

Keď raz dieťa ochutná sladké, už si ho bude pýtať neustále. 

Vydržíte dieťaťu vedome nepodať sladkosti či čokoládu skôr, ako dovŕši 4 roky? Ak áno, jeho imunitný systém sa vám za to poďakuje. 

Naše chuťové poháriky sú nastavené na vnímanie jednoduchých cukrov a tukov. Preto nám jedlá s obsahom cukrov a tukov tak veľmi chutia a preto priberáme. 

Tolerovaná norma u dieťaťa je jedna sladkosť do týždňa a nie jedna sladkosť denne, ako si to mnohí myslia! Ak už chcete dieťaťu podávať niečo sladké, malo by to byť ovocie. 

Keď dáte dieťaťu sladkosť v podobe keksíkov, lízatka, čokolády a to dokonca každý deň, je to väčšia konzumáciu cukru, ako je odporúčané, vhodné a zdravé. Dieťa následne začne podvedome obmedzovať ovocie, zeleninu a celozrné produkty.

Myslíte na to, že na Slovensku (aj vo svete) enormne pribúda počet obéznych detí. S príjímaním cukru a obezitou idú ruka v ruke kardiovaskulárne ochorenia, nábeh na cukrovku, stukovatenie pečene, stukovatenie podžalúdkovej žľazy, pokazený chrup, zápcha, potravinová intolerancia…

Okrem toho cukor dieťaťu nabíja baterky, zvyšuje nepozornosť a ovplyvňuje pamäť. Možno budete mať pocit, že je “nezastaviteľné” (hyperaktivita) a nebude vedieť zaspať. Dieťaťko bude nedostatočne zregenerované, ráno bude nevyspaté a mrzuté, náchylnejšie na choroby a o zábavu máte naďalej postarané. 

Detský jedalníček by mal obsahovať ovocie, zeleninu, orechy, a ak už čokoládu, tak takú, ktorá má vysoký obsah kakaa. 

Zdroj: Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply