Diagnóza: Zlomené srdce!

Verte, či nie, v medicíne pojem “ZLOMENÉ SRDCE” naozaj existuje. Problémy “zlomeného srdca” súvisia so stresom a je to obrovský problém. Srdce začne pod vplyvom obrovskej záťaže (strata zamestnania, strata partnera….) zlyhávať, vyvolá takú akciu v organizme, že srdce zníži svoju funkciu a schopnosť pumpovať krv a to má potom prejavy ako tzv. srdcové zlyhávanie. V našich končinách je konkrétne diagnóza “broken heart” raritou, ale ochorenia srdca máme veľa. 

Až polovica všetkých úmrtí ľudí na Slovensku súvisí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. 

Hypertenzia síce nepatrí medzi typické srdcovocievne ochorenia, ale je najvýznamnejší rizikový faktor práve v kontexte procesu urýchľovania priebehu vážnych ochorení.

Pacientov s hypertensiou pribúda vekom. Vysoký krvný tlak nie je nervové napätie, ako si mnohí mylne myslia. Často nemá žiadne príznaky, preto ho poznáme aj pod prívlastkom “tichý zabijak”. Faktorov je však veľa. Rolu zohráva genetika, ale aj životný štýl (strava, obezita, nedostatok pohybu…).

Keď sa hypertenzia spojí s ďalšími rizikovými faktormi, napr. nadváhou a obezitou alebo vysokým cholesterolom (porucha metabolizmu tukov), spôsobí veľkú záťaž pre srdce, ale aj iné orgány, napr. cievy, obličky. 

Ako mať svoj tlak pod kotrolou?

Pacient nedodržiavajúci zdravý životný štýl má problém s tlakom oveľa skôr a väčší ako pacient, ktorý sa o seba stará, neprejedá sa a hýbe sa. Tomu sa hypertenzia neobjaví a aj keď (pod vplyvom dedičnosti), tak má mierny priebeh a ľahko sa zvládne. 

Naši pacienti nám dôverujú a skúsenosti hovoria, že niekedy stačí iba užívať lieky a dodržiavať lekárom stanovený režim a situáciu máme pod kontrolou. 

Je hypertenzia ako diagnóza celoživotná? 

Je. Snažíme sa tlak držať okolo hranice 120/80 mm Hg., aby sa nekomplikovali ostatné ochorenia. Keď má pacient tlak 120 – 140/80 – 90 hovoríme o “prehypertenzii”. Ak je vyšší ako 140/90 mm Hg., ide o vysoký krvný tlak. Keď pacient dodrží režim, ktorý mu nastaví lekár, obmedzí soľ a prestane napr. fajčiť, má šancu znížiť si tlak a mať ho pod kontrolou a v podstate lieky nemusí neskôr potrebovať. 

Skúsenosť hovorí, že často stačí iba schudnúť a zaradiť si do života aktívny šport. Možno si treba strážiť hmotnosť. Traduje sa, že obvod pása cca 102 cm u muža a 88 cm u ženy spolu s ostatnými faktormi (málo pohybu, fajčenie) predstavuje riziko.

Sú slováci dôslední, “poslušní” pacienti? 

Bohužiaľ, je čo zlepšovať.  Mnohí si myslia, že keď berú lieky na hypertenziu, tak je všetko zlé zažehnané. Žiaľ, tak to nie je. Upozorniť treba na “epidémiu” kardiovaskulárnych ochorení, každý by si mal prevziať kontrolu nad svojím zdravým a životom. Zdravý životný štýl je základ predchánia všetkých ochorení. 

Trpia hypertenziou aj deti? 

Bohužiaľ, áno. Okolo 4 – 5% detskej populácie má vysoký krvný tlak. V Bratislave sme dokonca zaznamenali aj dve úplne malé deti, teda deti v dojčenskom veku. Hypertenzia u detí prispieva k predčasnej ateroskleróze a vývoju kardiovaskulárnych ochorení už rannej dospelosti. 

Nekontrolovaný krvný tlak poškodzuje cievy, srdce, obličky detí. 

Čo je príčinou vysokého krvného tlaku u detí? 

Častou príčinou vysokého krvného tlaku u detí je obezita. Zmenou životosprávy (vynechanie soli, vysokého podielu cukru a sladkých nápojov, ako sú koly a iné sladené minerálky a najmä pravidelný pohyb) sa dá veľa zmeniť aj pokiaľ ide o vysoký krvný tlak.

Zdroj: Kolektív Polikliniky Mlynská dolina

Leave a reply