Kedy a prečo podstúpiť vyšetrenie EMG? Už to neoddiaľujte!

Poznáte vyšetrenie EMG? 

Komu je určené a ako vám môže pomôcť? 

Vyšetrenie sa využíva v diferenciálnej diagnostike najmä pri
podozrení na Dg.: Tetania, Sy. Karpálny kanál, Sy. nervus ulnáris (lakťový), Polyneuropathie, Myasténia gravis, Myopathie, Myozitídy, Radikulopathie, rozvinuté ochorenie Borelióza, Autoimunitné metabolické ochorenia, Polyradikulitídy…Zjednodušene povedané: migrény, závrate, ochrnutia tvárového nervu, epilepsia, nádory, depresie, úzkosti, poruchy spánku…

V Poliklinike Mlynská dolina vykonávame vyšetrenie bez obmedzenia pre samoplatcov. Odporučiť pacienta môžu samozrejme aj lekári, napr. všeobecný lekár pre dospelých, neurológ, ortopéd, diabetológ, lekár FBLR, gynekológ, infektológ…

Termíny na vyšetrenia sú dostupné, pacient sa môže objednať na recepcii,  alebo cez on-line portály TOP doktor, návšteva lekára. 

AKO SA NA VYŠETRENIE PRIPRAVIŤ?

Pred vyšetrením na dg. Tetánia je potrebné minimálne 7 – 10  dni pred vyšetrením vysadiť magnézium. Ráno pred vyšetrením neošetrovať pokožku  na rukách a nohách krémom.

Elektromyografické vyšetrenie je vyšetrenie periférnych nervov, ktoré pomáha odhaliť množstvo ochorení, priamo nervových vlákien alebo samotného svalu. Podstatou EMG je zistiť, či vplyvom určitého ochorenia alebo úrazu neprišlo k prerušeniu nervu (natrhnutiu, stlačeniu, preťaženiu nervu), alebo k jeho postupnej metabolickej degenerácii (priame pôsobenie toxických/chemických látok na nervové obaly a zväzky). Taktiež je veľkým prínosom v diagnostike svalových ochorení, pri ochorení svalových vlákien (zápal, preťaženie, autoimunitné metabolické ochorenia) alebo pri postihnutí na úrovni spojenia nervu so svalovým vláknom.

Elektromyografické vyšetrenie vyšetrujeme dvomi základnými vyšetrovacími metódami:

1. Vyšetrenie vodivosti nervov (stimulačné EMG), kedy sa na kožu prilepia špeciálne elektródy na konkrétny sval. Lekár/neurofyziológ stimuluje elektrickým prúdom príslušný nerv. 
Vyšetrenie je nebolestivé a pacient pri ňom pociťuje elektrický impulz. Trvanie vyšetrenia záleží od množstva nervov, ktoré treba nasnímať v trvaní (10-30 minút).

2. Vyšetrenie pomocou snímacej ihly,  ktorá sa vpichne do vybraných svalov (počet vpichov závisí na diagnóze). Vyšetrenie je pocitovo podobné ako pri odbere krvi.
Táto metóda sa niekedy používa na doplnenie  stimulačnej metódy, alebo ako samostatné vyšetrenie.

Vyhodnotenie EMG je známe ihneď po skončení vyšetrenia.
Opakovať vyšetrenie sa odporúča zvyčajne po 6 mesiacoch. 

Leave a reply