Kvôli alergii „pod nôž“!?

Peľové alergie nás netrápia iba na jar a na jeseň, v súčasnosti je to už celoročný problém. Komplikáciou neliečenej alergickej nádchy býva chronický zápal prínosových dutín so zhrubnutím sliznice a tvorby polypov. Niektoré komplikácie sú tak závažné, že sa nedajú riešiť konzervatívne, to znamená tabletkami alebo sprejmi, ale vyžaduje si to chirurgickú liečbu. Tento zásah je už vážny. 

Keď ste 20 – 30 rokov nemali žiadne alergie, neznamená to, že sa vás to netýka. Alergia patrí medzi civilizačné ochorenia a číha na každého. Prejaví sa predovšetkým (u detí) ekzémom, u dospelých respiračnými komplikáciami. K tomu sa pridruží zápal očných spojiviek, astmatické ťažkosti, aj potravinové alergie. 

Prvé symptómy, ktoré má človek v lete, by mal riešiť spolu so svojím lekárom prvého kontaktu. Do jesene, kým bude možné testovať pacienta v imunoalergologickej ambulancii, by to mali spolu zvládnuť. Ak sú ťažkosti nezvládnuteľné, pacient navštívi (na podnet svojho lekára) alergologickú ambulanciu hneď. 

Opäť opakujeme, príznaky neprehliadajte a alergiu nezľahčujte! “Pomstí” sa vám to rozširovaním spektra alergií, vznikom potravinových krížových alergií, chronickým zápalom prínosových dutín a ťažkou astmou. 

Leave a reply