Leto a pálenie záhy. Týmto si spôsobujete ťažkosti!

“Najčastejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú tráviace ťažkosti, resp. akútne žalúdočné ťažkosti, teraz v lete prichádzajú aj s pyrózou, teda pálením záhy. Potom nasledujú ochorenia pažeráka, žalúdka a ochorenie hrubého čreva,” hovorí MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH., gastroenterológ z Polikliniky Mlynská dolina. 

S jednorázovým “pocitom” pálenia záhy po nejakej diétnej chybe sa už stretol zrejme každý. Býva to vtedy, keď sa strava dlho drží v žalúdku. To spôsobujú mastné, pikantné jedlá alebo cereálne jedlá, ktoré bývajú aj tri hodiny v žalúdku. Keď si človek vzápätí ľahne, alebo si dá šumivé nápoje (šampanské, prosecco, ale aj ochutené šumivé nealko nápoje), tak sa zväčša jednorázové pálenie záhy objaví. 

Jednorázové pálenie záhy nepredstavuje zdravotné riziko. 

Zbystriť pozornosť však treba, keď sa pálenie záhy vyskytuje častejšie alebo pravidelne. Zvykne to byť po sladkom jedle, čerstvo upečenom pečive alebo koláčoch. V takom prípade treba určite podstúpiť vyšetrenie. 

„Môžu totiž nastávať slizničné povrchové erózie a to už treba dlhodobejšie liečiť, “ hovorí MUDr. Rapoš.

Koho trápi pálenie záhy najviac? „Predsa ľudí, ktorí na to majú predispozície, ako napr. nadváhu, sú fajčiari… (Cigareta hneď po výdatnom jedle nepomáha tráveniu, ako si mnohí myslia. Práve naopak, spôsobuje pyrózu). Ďalej ľudí, ktorí si zvyknú ľahnúť hneď po objemnejšom jedle, alebo ísť spať skôr ako po 3 hod od večere. A, samozrejme, tehotné ženy. 

“V gastroenterologickej ambulancii robíme klasické endoskopické výkony – vyšetrenie pažeráka, žalúdka, dvanástnika a vyšetrenie hrubého čreva cez análny otvor, celého hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva. Chcel by som podotknúť, že vykonávame preventívne kolonoskopie v rámci programu depistáž kolorektálneho karcinómu. To by mal na Slovensku (v 50 – tke) absolvovať každý muž. A takí, ktorí majú prvostupňového príbuzného s výskytom karcinómu, čiže rakoviny konečníka a hrubého čreva, takí už aj v 40tke!” Prízvukuje MUDr. Rapoš. 

Čo na pálenie záhy pomáha? Domáca prvá pomoc:

  • Jesť menej a pomaly (najlepšie sú zdravé potraviny)
  • Zázvorový čaj
  • voda s citrónom
  • voda s malou lyžičkou sódy
  • vlažná voda s dvoma lyžičkami octu
  • čerstvá šťava zo zemiakov – malý pohárik 4 x denne nalačno (medzi jedlami)
Leave a reply