Padnuté kútiky úst? Cievna mozgová príhoda postihuje stále viac mladých!

Náhla cievna mozgová príhoda zasiahne nie len pacienta, ale aj celú rodinu!

Pred dvoma rokmi dostalo náhlu cievnu mozgovú príhodu vyše 350 ľudí vo veku 20 – 44 rokov. 

Cievna mozgová príhoda je nebezpečná a už dávno sa netýka iba starších! Takmer každý deň ju na Slovensku “zažije” jeden človek, ktorý nemá ani 45 rokov. 

Oproti roku 2007 stúpol počet postihnutých pacientov, ktorí prekonali porážku, o vyše polovicu (v roku 2007 bolo zaznamenaných cca 7 420 pacientov, v roku 2017 už 11 550).  

Spôsobuje ju – okrem iných rizikových faktorov aj fajčenie, obezita, vysoký krvný tlak, stres a napätie. 

K náhlej mozgovej príhode, laicky povedané, dôjde, keď sa upchá cievka v hlave a dôjde k nedokrveniu. Alebo druhý typ mozgovej príhody – keď dôjde ku krvácaniu v cieve z rôznych príčin.

Už názov náhlej cievnej príhody evokuje, že nastupuje náhle, bez príznakov…Ale niektorí ľudia môžu mať príznaky, o ktorých si vôbec nemyslia, že by mohlo ísť o predzvesť cievnej príhody. Spozornieť treba, keď dôjde k náhlej poruche reči, pozor na padnuté kútiky úst, oslabnutie končatín, alebo pocit tŕpnutia rúk a nôh. 

Okamžite zavolajte lekársku pomoc, ide o čas. Pri každej minúte odumiera mozgové tkanivo, ktoré je nedokrvené.

Po mozgovej príhode ide zväčša o postihnutie týkajúce sa obmedzeného pohybu ruky a nohy, teda polovice tela, o poruchu reči a prehĺtania. 

Závažné postihnutie po mozgovej príhode je potrebné rehabilitovať čo najskôr. Včasný začiatok je dokonca základným pilierom úspešnej rehabilitácie. 

Ako predísť mozgovej príhode? Dbajte na zdravú výživu, vyvarujte sa obezite a najmä relaxujte, oddychujte, rozdeľte si čas na prácu a voľný čas, pretože pri napätí sa hromadia aj komplikácie s krvným tlakom. A okrem iného sa tam niekde nachádza ohnisko rizika náhlej mozgovej príhody.

Leave a reply