Potvrdené! Neexistuje zdravé fajčenie. Fajčiari môžu byť limitovaní v úhradach za lieky.

Tabak, elektronická cigareta, IQOS poškodzujú zdravie rovnako. Fajčenie je jed, ktorý účinkuje pomaly. 

„Cigarety poškodzujú predovšetkým pľúca,“ hovorí pneumológ Naji Mohamad. Rovnako vám však to isté povie každý iný lekár – kardiológ, onkológ, diabetológ, gynekológ. Cigarety sú jeden z najväčších rizikových faktorov pre chronické a závažné ochorenia všetkých systémov. 

Dnes je už jasne dokázané, že cigarety zvyšujú riziko náhlej cievnej mozgovej príhody, riziko infarktu myokardu, riziko akéhokoľvek onkologického ochorenia, poškodzujú zuby, kožu, nechty, vlasy…

Cigarety majú toxický účinok na celý organizmus. 

Ľudia, ktorí fajčia, si neuvedomujú (alebo nechcú uvedomiť), že dôsledky fajčenia sa prejavia o 5 – 10 rokov. Možno o 20 rokov, ale každého fajčiara, skôr či neskôr, dobehnú. 

Pasívne fajčenie, ktorému vystavujete svojich blízkych, rovnako škodí a je ťažké rozumom pochopiť, prečo sa fajčí v niektorých domácnostiach, kde sú deti,“ prízvukuje lekár. Je dokázané, že už napríklad fajčenie matky pre narodením dieťaťa zvyšuje riziko ochorenia dýchacích ciest dieťaťa a riziko astmy. 

Tiež je dokázané, že cigaretový dym, ktorý deti dýchajú, ovplyvní ich pľúca. S najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahnu také funkcie, aké by v dospelosti mali a mohli dosiahnuť. Čo v konečnom dôsledku ovplyvní kvalitu ich života.

Utekáte pred deťmi preč a fajčíte potajomky? Dobre robíte, ale aj tak im škodíte! Stačí, keď sa dieťa vozí v aute, v ktorom bežne fajčíte alebo ho bozkávate, či ležíte pri ňom…Vo vašom dychu, na tele, v oblečení sú škodliviny, s ktorými dieťa prichádza do kontaktu a dýcha ich. 

Lekári sa zhodujú aj v tom, že čím ďalej tým viac budú musieť byť fajčiari limitovaní aj z hľadiska úhrad niektorých liekov alebo limitovaní v možnosti bezplatných procedúr. Lebo normálne je nefajčiť. A rizík či ochorení, ktorým sa fajčiari dobrovoľne vystavujú, sú desiatky.

A čo hovoria odborníci na (dnes tak veľmi populárne) elektronické cigarety? 

„Okrem nikotínu obsahujú veľké množstvo iných chemických látok, ktoré sa zahrievaním menia na veľmi nebezpečné karcinogény. Teraz prebiehajúce klinické štúdie vykazujú, že aj táto forma fajčenia poškodzuje priedušky a pľúcne tkanivo,“ udáva pneumológ z Polikliniky Mlynská dolina.

Vo svete registrujeme už 32 smrteľných prípadov, kedy bolo dokázané, že k poškodeniu orgánov došlo práve fajčením elektronických cigariet. 

Spomenúť je potrebné aj ďalšiu formu fajčenia – zahrievané a teda nepálené tabakové výrobky. Aj tu sa ukázalo, že poškodzujú pľúca tak ako cigareta. 

Zdravé fajčenie teda jednoznačne neexistuje. Zdravé je nejačiť. A vyhýbať sa prašnému a znečistenému prostrediu. 

Zdroj: Pneumologická ambulancia Poliklinika Mlynská dolina

Zdravé fajčenie neexistuje. Fajčiari môžu byť limitovaní v bezplatnom liečení.

Leave a reply