Prečo iba liek nestačí?

Prečo iba liek nestači?

Prieskum ostatných dní ukázal, že až 2/3 pacientov sú nedôslední, priam neposlušní v dodržiavaní liečby predpísanej lekárom. Liečba preto nemôže byť účinná. 

Najčastejšie a najviac nedodržiavajú liečbu muži žijúci v Bratislavskom kraji, obézni muži, okolo veku 35- 40. 

Naopak, najdôslednejšie a precízne v liečbe sú ženy vo fertilnom období, teda ženy, ktoré rátajú, že sa stanú matkami alebo sa matkami už stali.

Ruku na srdce. Užívate lieky tak, ako vám ich predpíše lekár? Dodrživate časový harmonogram užívania liekov, prípadne spolu s liekmi doporučenú diétu? Alebo sa snažíte na odporúčanie lekára zmeniť či poupraviť svoj životný štýl (viac sa hýbať, schudnúť, prestať fajčiť)? 

Nestačí totiž iba užívať lieky (napr.) na vysoký cholester. Bez toho, aby ste z jedálnička vynechali mastné jedlá, iba lieky nepomôžu. 

Prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov zasa ukázal, že v štátnych ambulanciách majú lekári na pacienta v priemere 8 minút!!! Počas tohto času je nemožné, aby mohol lekár dostatočne vyšetriť pacienta, zistiť príčiny, vysvetliť postup liečby, možné vedľajšie účinky a vysvetliť kompletnú odporúčanú terapiu. 

Spoliehať sa vždy iba na podaný liek nestačí. Pýtajte si preto pre seba viac. Máte právo na svoj čas v ambulancii lekárov, máte právo dostať kompletné informácie s vysvetlením, akú terapiu je potrebné brať spolu s liekom. Oddych, viac pohybu, zmeniť životosprávu, schudnúť, piť viac tekutín, užívať s liekmi aj vitamíny, probiotika? 

Keď dostanete “liečbu” na mieru, nepodvádzajte sami seba. Buďte dôslední, dodržiavajte časový harmonogram užívania liekov, dôverujte svojmu lekárovi a urobte pre svoje zdravie maximum. Nie len že liečba bude účinnejšie, rýchlejšia, ale predíte tým aj ďalším možným komplikáciám.

Zdroj informácií: Klinika Mlynská dolina a Jednotka klinického výskumu LF UK

Leave a reply