Prečo je dôležité neškriabať sa?
Škriabanie postihnutého miesta po uštipnutí komárom situáciu len zhoršuje!
Kožu si škriabaním môžete narušiť a spôsobiť infekciu. U niektorých ľudí sa normálna imunitná reakcia môže zmeniť až na alergickú reakciu.

Oveľa lepšie je postihnuté miesto umyť mydlom a studenou vodou. Ak miesto stále svrbí, použite antihistaminiká.
Komáre obťažujú najmä ráno a podvečer (v lesoch a pri zamračenom počasí aj celý deň), preto je dôležité uštipnutiu radšej predchádzať. V kalamitnom období, ktoré je aj v týchto dňoch, otravujú komáre stále.
V inkriminovaných časoch noste, ak je to možné, nohavice a oblečenie s dlhým rukávom, na nezakryté časti tela použite repelentné spreje alebo krémy (pomôcť by mohol aj eukalyptus, medovka, mäta, levandula, či rozmarín) a večer sa vyhýbajte veľkému svetlu a priestorom s otvorenými oknami bez siete. Odpudzujúci účinok na hmyz, komáre, pavúky a kliešte má vôňa citrónovej trávy, cédrového dreva alebo kvetinové esenciálne oleje.
Vedci potvrdili, že ľudí s krvnou skupinou 0 štípu komáre viac ako ostatných:-)
Niektoré druhy (infikovaných) komárov môžu na človeka prenášať aj vírusovú infekciu chikungunyu. Nie nadarmo sa komárom hovorí „lietajúce kliešte“. Príznaky sa objavia po 4 až 8 dňoch a to najmä bolesťami kĺbov, bolesťami hlavy a horúčkou.
O tom, že komáre spôsobujú ľuďom nervozitu, podráždenosť, nespavosť či zníženie sústredenosti je asi zbytočné sa aj zmieňovať…
TIPY, AKO DOMA (bez lekárničky) ZMIERNIŤ BOLESTI PO UŠTIPNUTÍ:
- Priložiť plátok cibule, cesnaku alebo zemiak
- Potrieť medom
- Obyčajná ľadová kocka
- Šťava z aloe vera
- Potrieť jablkovým octom
Kolektív Poliklinika Mlynská dolina