Prečo je dôležité neškriabať sa?

Škriabanie postihnutého miesta po uštipnutí komárom situáciu len zhoršuje!

Kožu si škriabaním môžete narušiť a spôsobiť infekciu. U niektorých ľudí sa normálna imunitná reakcia môže zmeniť až na alergickú reakciu. 

Oveľa lepšie je postihnuté miesto umyť mydlom a studenou vodou. Ak miesto stále svrbí, použite antihistaminiká. 

Komáre obťažujú najmä ráno a podvečer (v lesoch a pri zamračenom počasí aj celý deň), preto je dôležité uštipnutiu radšej predchádzať. V kalamitnom období, ktoré je aj v týchto dňoch, otravujú komáre stále. 

V inkriminovaných časoch noste, ak je to možné, nohavice a oblečenie s dlhým rukávom, na nezakryté časti tela použite repelentné spreje alebo krémy (pomôcť by mohol aj eukalyptus, medovka, mäta, levandula, či rozmarín) a večer sa vyhýbajte veľkému svetlu a priestorom s otvorenými oknami bez siete. Odpudzujúci účinok na hmyz, komáre, pavúky a kliešte má vôňa citrónovej trávy, cédrového dreva alebo kvetinové esenciálne oleje.

Vedci potvrdili, že ľudí s krvnou skupinou 0 štípu komáre viac ako ostatných:-)

Niektoré druhy (infikovaných) komárov môžu na človeka prenášať aj vírusovú infekciu chikungunyu. Nie nadarmo sa komárom hovorí „lietajúce kliešte“. Príznaky sa objavia po 4 až 8 dňoch a to najmä bolesťami kĺbov, bolesťami hlavy a horúčkou. 

O tom, že komáre spôsobujú ľuďom nervozitu, podráždenosť, nespavosť či zníženie sústredenosti je asi zbytočné sa aj zmieňovať…

TIPY, AKO DOMA (bez lekárničky) ZMIERNIŤ BOLESTI PO UŠTIPNUTÍ:

  1. Priložiť plátok cibule, cesnaku alebo zemiak
  2. Potrieť medom
  3. Obyčajná ľadová kocka
  4. Šťava z aloe vera
  5. Potrieť jablkovým octom

Kolektív Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply