Prichádza obdobie náročné pre alergikov. Nemýľte si alergie s COVID – 19!

Koncom augusta a začiatkom septembra zvykne alergikov trápiť peľ alergizujúcej pŕhľavy, či ambrózie, ako aj vonkajšie plesne, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Riziko dráždenia tu bude až do októbra. Pri slnečnom počasí a teplej jeseni bude alergických ťažkostí viac, pri daždivom a chladnejšom obsah alergénov v ovzduší poklesne. 

Tri základné prejavy ALERGIE, ako kýchanie, vodnatý výtok z nosa a upchatie nosa, (ale aj pálenie a svrbenie pier a sliznice úst), sa často zamieňajú s príznakmi chrípky.

V súčasnosti máme skúsenosti, že k nám ľudia prichádzajú so strachom, že sa nakazili vírusom COVID – 19.

Typickými symptómami VÍRUSOVÉHO ochorenia (kam teda patrí aj koronavírus COVID – 19) sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie (bolesť hrdla). Pridružiť sa môže aj bakteriálna infekcia, ktorá už potrebuje antibiotiká a pri jedincovi s oslabenou imunitou alebo pri nedostatočnej regenerácii môže infekcia napadnúť aj horné dýchacie cesty a spôsobiť komplikácie. Ľudia, ktorí prekonali koronavírus, sa zhodujú v tom, že sa takmer u všetkých objavil zadúšajúci kašeľ, prípadne mali pocit, že sa nemôžu nadýchnuť.

Pacient nakazený koronavírusom má zvyčajne zimnicu, zvýšenú teplotu, bolesti tela. Ochorenie COVID a chrípka majú veľmi podobné symptómi, preto je ťažké ich rozlíšiť. Pre 100% – nú istotu vykonávame aj na Poliklinike Mlynská dolina testa na COVID – 19. Výsledky sú k dispozícii už o 24 hodín, max o 36 hodín.

Pokiaľ ide o prevenciu, stále netreba zabúdať na 100% – nú hygienu a vyhýbanie sa miest, kde sa koncentruje veľké množstvo ľudí. Pokiaľ ide o alergiu, obmedzte kontakt s alergénom. 

Vo všetkých prípadoch však platí, že je veľmi dôležitý prísun vitamínov C, D a Zinku a pri prevencii i liečbe pite veľa teplých až horúcich nápojov (napr. Zázvorový čaj). 

Základom zdravého života je dobrá imunita! Spánok, zdravá strava, čo najmenej alkoholu, vylúčenie fajčenia, veľa športu a smiechu. 

Zdroj: kolektív Poliklinika MD

Leave a reply