Psoriáza sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku!

Počas jesenných mesiacov sa stav pacientov so psoriázou môže zhoršovať. Je to zápalové, infekčné ochorenie, na ktoré vplývajú ročné obdobia. Prejavuje sa zapálenými šupinami na koži. Pri stretnutí sa so psoriatikom alebo pri dotyku s ním sa ale nemôžete nakaziť. 

Psoriáza sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku. Najčastejšie sa prejaví medzi 15. až 35. rokom života.  Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. 

V chladnejších dňoch majú pacienti oslabenú imunitu, na pokožku sa dostáva menej slnka, vzduch v bytoch, či kanceláriách je prehriaty a vysušený a aj stres sa výraznou mierou podpisuje pod zhoršený stav. 

Psoriáza sa nedá vyliečiť, ale správnym nastavením liečby s ňou môžete prežiť plnohodnotný život. 

Najviac sú postihnuté lakte, kolená, vlasatá časť hlavy, nechty…Postihnutí neraz trpia depresiami, pretože ochorenie ovplyvňuje nielen fyzický, ale aj psychický stav, profesionálny i partnerský život. 

Epidemiologické výskumy dokázali, že ťažkí psoriatici žijú v priemere o 10 rokov menej ako priemerná populácia. 

Na celom svete je takmer 125 miliónov psoriatikov. Na Slovensku počas roka dermatológovia vyšetria okolo 65 000 pacientov so psoriázou, s neliečenou psoriázou je ich u nás okolo 200 000. K dispozícii je pre nich široké spektrum liečby. Aj v Poliklinike Mlynská dolina máme s liečbou psoriázy veľké skúsenosti. 

kol.

Leave a reply