Tackajú sa na ulici, ale nie sú pod vplyvom alkoholu. Trpí ňou stále viac mladých.

Skleróza multiplex sa objaví už medzi 20. a 40. rokom života. Je to nevyliečiteľné ochorenie, ale dá sa liečiť. 

Symptómom je veľa. Príznaky sú ťažko definovateľné, preto si pacienti často “diagnostikujú” nesprávne diagnózy a k odborníkovi prídu oveľa neskôr, ako je potrebné. 

S čím a ako si najčastejšie ľudia mýlia príznaky sklerózy multiplex? 

 – tŕpnutie končatín alebo brnenie v nich sa napr. pripisuje problémom s chrbticou

 – zápal očného nervu sa pripisuje očným ochoreniam 

 – s poruchou hybnosti sa ľudia obracajú na reumatológa alebo ortopéda

Diagnóza skleróza multiplex neznamená automaticky invalidný vozík. Preto je dôležité nestrácať čas a vyhľadať včas NEUROLÓGA. Rovnako dôležitá je skorá návšteva lekára aj pri problémoch so strácaním pamäte. 

Skleróza multiplex postihuje nie len telo, ale aj duševný stav. Pacienti často trpia depresiami, stresom, úzkosťami, spánkovými poruchami či dokonca psychózami. 

Kedy je potrebné zbystriť pozornosť a navštíviť NEUROLÓGA? 

  1. Pri problémoch s koordináciou, pohybom (to sa môže prejaviť problémami pri písaní perom, písaní na klávesnici, problémy s uchopom predmetov do rúk, vypadávanie predmetov, stuhnutie končatín, tŕpnutie, kŕče, bolesť svalov)
  2. Bolesť pri otočení hlavy, bolesť očí pri pohľade do jednej a druhej strany, zrakové problémy, rozmazané videnie, farbosleposť)
  3. Pocit, akoby ste boli pod vplyvom alkoholu. Nevoľnosť. 
  4. Únava 
  5. Problémy v intímnej oblasti
  6. Psychické problémy

“Zažila som totálny kolaps. Tlak mi vyskočil, teplota klesla, polovicu tela som si ani necítila. Odviezla ma záchranka a po niekoľkých vyšetreniach, ako napríklad odber krvi, magnetická rezonancia, mi diagnostikovali sklerózu multiplex.” Takto opísala situáciu speváčka Tina, ktorá ju pred pár rokmi prekvapila i zaskočila a kvôli ktorej skončila s profesionálnou kariérou speváčky. 

Skleróza multiplex je roztrúsená mozgovomiechová skleróza, ktorá spôsobuje poruchu centrálneho nervového systému. Nedá sa vyliečiť, dá sa ale liečiť. Neliečená skleróza multiplex je progresívne ochorenie a vedie k invalidite. 

Poliklinika Mlynská dolina

Zdroj foto: FB Martina Tina Csillagová, femina. hu

Leave a reply