Toto mlieku ubližuje!

Malo by byť základom jedálnička, materské mlieko je prvou a nenahraditeľnou potravinou cicavca (aj človeka).

O mlieku však kolujú nielen pozitívne, ale aj negatívne informácie, ktoré mlieku škodia, a tým pádom aj ľudskému zdraviu. Ako napríklad to, že mlieko zahlieňuje…

Ešte pred tým sa ale pozrime na to, či ho vôbec pijeme dostatok (odhliadnuc od vegánov). Na Slovensku vypije jeden človek za rok okolo 45 l mlieka, čo je polovica odporúčanej dávky!! Ročne by sme mali vypiť až okolo 90 l mlieka. Denná dávka odporúčaná odborníkmi a lekármi je cca 2 dcl – 2,5 dcl mlieka. 

Vráťme sa ale k mýtu (o ktorom by mal byť aj tento článok), že mlieko zahlieňuje. Bolo robených niekoľko vedeckých štúdií a žiadna z nich nepreukázala, že je to naozaj tak. Vedci potvrdili, že to nie je fakt, iba tzv. „pocit“.

Údajné zahlieňovanie alebo pocit zvyšeného hlienu (napr. v dýchacích cestách alebo v ústnej dutine) je výsledok reakcie slín pri kontakte s mliekom, ktoré ľuďom nie sú veľmi príjemné. Aj ľudia, ktorí v teste konzumovali napr. sójové mlieko (ale mysleli si, že pijú kravské mlieko) hovorili o niečom, čo opisovali ako „pocit hlienu“.

Mlieko je však pre náš organizmus veľmi potrebné – zo zdravotného hľadiska od neho očakávame najmä vápnik.  Keď však nahrádzame kravské mlieko sójovým, kokosovým, ryžovým, mandľovým…, potrebnú dávku vápnika v ňom nenájdeme, respektíve je tam iba minimum vápnika. Preto si treba veľmi pozorne čítať na etiketách, čo kupujete. Či mlieko alebo len zafarbenú vodu.

Veľmi často sa nás pacienti pýtajú aj na to, či dávať alebo nie deťom kakao (pre obsah cukru v ňom). Pitie mlieka je dôležité, v takom prípade aj malé množstvo cukru (napr. v kakau) môže byť súčasťou zdravej stravy. 

Ak teda nepatríte medzi vegánov, alebo netrpíte alergiou (má ju okolo 3% ľudí) či laktózovou intoleranciou, pite ho v odporúčaných množstvách.

Je zdrojom: vitamínu B12 (dôležitý pre tvorbu červených krviniek, fungovanie nervového systému), obsahuje vitamín A, E, B, C, K, bielkoviny, minerály.

:
Kolektív Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply