Vážne veci, o ktorých sa hanbíme hovoriť
S bolesťou konečníka sa pasujú už malé deti. Svrbenie či nepríjemnú bolesť v konečníku nepodceňujte a nezľahčujte. Prečo?
Najčastejšie ide o dôsledok tvrdej stolice, hnačky, zlej životosprávy, alebo zlej hygieny po toalete. Nie je výnimkou, že pálenie a svrbenie u detí spôsobujú aj parazity (mrle).
U dospelých sa okrem spomínaných dôsledkov môže bolesť v análnom otvore prejaviť aj pri oslabenej imunite, po užívaní antibiotik, pri cukrovke, a u ľudí po 30. roku života ako súčasť ochorenia, ktorému sa ľudovo hovorí “zlatá žila” (hemoroidy).
Spôsobiť ju môže aj obyčajný kašeľ (zvyšuje sa námaha v oblasti konečníka).
Na svedomí to však môže mať aj sedavé zamestnanie a k tomu večné šoférovanie, zlá životospráva či tehotenstvo.
Hemoroidy rozlišujeme na vonkajšie alebo vnútorné.
Vonkajšie sú v okolí análneho otvoru a vyzerajú ako malé, modré hrudky.
Vnútorné sú 3 až 4 cm od análneho otvoru. Nahmatať sa dajú pri rektálnom vyšetrení lekárom.
(Pri vnútorných hemoroidoch sa častejšie nachádza v stolici krv).
Existuje viacero možností liečby – krémy, gély, čapíky, ktoré pomáhajú odstrániť svrbenie a pálenie. Tablety sú určené na dlhodobú liečbu.
Okrem liekov pomôžu aj vitamíny a bylinky (rumanček a dubová kôra majú protizápalový a sťahujúci účiok. Najlepšie je užiť si ich ako sedavý kúpeľ).
Ak sa chcete bolestivým hemoroidom vyhnúť, upravte svoj jedálniček. Pridajte polievky, ovocie a zeleninu bohaté na vlákninu v surovom stave a každý deň, obmedzte kofeínové nápoje, mastné a slané jedlá, obmedzte alkohol a sladkosti.
Neverili by ste, ale stav môžu zhoršiť aj intenzivné silové cvičenia (ako napr. kulturistika).
Pravidelne sa hýbte na čerstvom vzduchu aspoň 20 – 30 minút denne, dodržiavajte pitný režim (voda robí zázraky) a konečník udržiavajte stále čistý (hygiena je základ).
Keď napriek všetkému problémy pretrvávajú aj po niekoľkých dňoch, navštívte svojho lekára. Bolesť alebo pálenie v konečníku môže byť predzvesťou vážneho ochorenia (napr. rakovina hrubého čreva).
