Vážne veci, o ktorých sa hanbíme hovoriť

S bolesťou konečníka sa pasujú už malé deti. Svrbenie či nepríjemnú bolesť v konečníku nepodceňujte a nezľahčujte. Prečo?

Najčastejšie ide o dôsledok tvrdej stolice, hnačky, zlej životosprávy, alebo zlej hygieny po toalete. Nie je výnimkou, že pálenie a svrbenie u detí spôsobujú aj parazity (mrle). 

U dospelých sa okrem spomínaných dôsledkov môže bolesť v análnom otvore prejaviť aj pri oslabenej imunite, po užívaní antibiotik, pri cukrovke,  a u ľudí po 30. roku života ako súčasť ochorenia, ktorému sa ľudovo hovorí “zlatá žila” (hemoroidy). 

Spôsobiť ju môže aj obyčajný kašeľ (zvyšuje sa námaha v oblasti konečníka). 

Na svedomí to však môže mať aj sedavé zamestnanie a k tomu večné šoférovanie, zlá životospráva či tehotenstvo. 

Hemoroidy rozlišujeme na vonkajšie alebo vnútorné. 

Vonkajšie sú v okolí análneho otvoru a vyzerajú ako malé, modré hrudky. 

Vnútorné sú 3 až 4 cm od análneho otvoru. Nahmatať sa dajú pri rektálnom vyšetrení lekárom. 

(Pri vnútorných hemoroidoch sa častejšie nachádza v stolici krv).

Existuje viacero možností liečby – krémy, gély, čapíky, ktoré pomáhajú odstrániť svrbenie a pálenie. Tablety sú určené na dlhodobú liečbu. 

Okrem liekov pomôžu aj vitamíny a bylinky (rumanček a dubová kôra majú protizápalový a sťahujúci účiok. Najlepšie je užiť si ich ako sedavý kúpeľ). 

Ak sa chcete bolestivým hemoroidom vyhnúť, upravte svoj jedálniček. Pridajte polievky, ovocie a zeleninu bohaté na vlákninu v surovom stave a každý deň, obmedzte kofeínové nápoje, mastné a slané jedlá, obmedzte alkohol a sladkosti.  

Neverili by ste, ale stav môžu zhoršiť aj intenzivné silové cvičenia (ako napr. kulturistika). 

Pravidelne sa hýbte na čerstvom vzduchu aspoň 20 – 30 minút denne, dodržiavajte pitný režim (voda robí zázraky) a konečník udržiavajte stále čistý (hygiena je základ). 

Keď napriek všetkému problémy pretrvávajú aj po niekoľkých dňoch, navštívte svojho lekára. Bolesť alebo pálenie v konečníku môže byť predzvesťou vážneho ochorenia (napr. rakovina hrubého čreva).

O konečník sa tiež treba starať.
Leave a reply