Z pôrodnice do tržnice?

Prečo by sa ženy po pôrode nemali pretekať, ktorá je skôr fit?

“Pôrod je pre ženu krásnym, ale vyčerpávajúcim momentom. Telo ženy sa na pôrod pripravovalo 9 mesiacov, prečo chceme veriť, že sa do stavu pred otehotnením dostane za 24 hodín?” Reaguje gynekologička MUDr. Nadežda Maličkayová. 

V minulosti bol pojem “šestonedelie” svätý. Dnes sa veľmi podceňuje. Je to však čas, ktorý maminka aj bábo potrebujú na to, aby sa spoznali, aby si na seba zvykli, aby sa rozbehlo dojčenie, aby si rodičia “natrénovali” prebaľovanie. 

Ak si maminka dopraje kvôli rekovalescencii aj dostatok spánku, všetky boliestky aj kilá navyše rýchlejšie pominú. 

Dieťatko potrebuje čas na to, aby si zvyklo na domov, vybudovalo vzťah k blízkym, aby si zvyklo na nové zvuky, pachy…6 týždňov je krásny čas pokoja a adaptácie, ktorý mu môžete venovať. 

Je to určite prirodzenejšie a zdravšie pre jeho mentálny vývin, ako súčasný trend – 

z pôrodnice do tržnice (nákupného centra)!

6 týždňov potrebujú aj genitálie ženy, aby sa vrátili do starých koľají. Najmä po sekcii. Aby sa zahojili rany, aby sa prípadne “upokojil” a zahojil zapálený prsník, a aby sa upravila pigmentácia. 

Dokonca, aj s prvým milovaním po pôrode sa odporúča počkať 6 týždňov. Prvý sex po pôrode je zvyčajne sprevádzaný strachom z bolestí, strachom z toho, aby sa nezobudil drobec…:-)

Ak sa však bábätko narodilo z lásky a do harmonického vzťahu, všetky strachy a boliestky ľahšie a rýchlejšie pominú. 

Zdroj: MUDr. Nadežda Maličkayová, Poliklinika Mlynská dolina

Leave a reply