Zlá rada: „Daj si ruku pred ústa, keď kašleš.“

Vírusom a infekciám sa v tomto období mimoriadne darí. Ak si chorý človek nezakryje ústa, kýcha, kašle na vás, alebo len tak okolo vás dýcha, ochoriete skôr, ako si myslíte. 

Keď ste slušne vychovaný, tak si pri kýchnuti (alebo kašľaní) dávate ruku pred ústa. Tak to robili naši rodičia a tak to učíme naše deti. Chyba!

Asi vám nemusíme vysvetľovať, že prostredníctvom rúk sa šíria a roznášajú baktérie ďalej. Na pero, na telefón, keď podávate ruku známemu, keď sa dotýkate vecí okolo seba a chytáte miesta vo verejnej doprave…V neposlednom rade si takou špinavou rukou šúchate očí. Aj tam sa teda ľahko a rýchlo dostane infekcia.

Najlepšie je kašľať do papierovej vreckovky. Ak ju nestiháte vytiahnuť, tak pokojne do predlaktia. Použité vreckovky okamžite vyhadzujte. Nedržte ich na pracovnom stole alebo na gauči. Niektoré baktérie sú odolné a po vykašľaní kvapôčok slín do prostredia zostávajú v miestnosti tak dlho, že riziko prenosu infekcie je dostatočne vysoké. 

Chorý človek jedným kýchnutím vypustí okolo seba 100 000 nákazlivých mikróbov rýchlosťou 100 km/hod. Nepotrebujete a ani nemusíte byť v bezprostrednej blízkosti kýchajúceho a kašľajúceho, aby ste ochoreli. A mikróby preniknú ľahko až do pľúc. Neliečené ochorenie môže spôsobiť veľké zdravotné problémy. 

Chrípka má rýchly nástup. K symptómom patria teplota, zimnica, bolesť kĺbov, svalov, hlavy, kašeľ, únava. Občas to môže byť aj zvracanie, hnačky, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, zápal pľúc…

Ako proti chrípke bojovať? Medzi efektívne spôsoby patrí očkovanie. Na to je však v sezóne už neskoro, preto si aspoň pravidelne umývajte poriadne ruky a vyhýbajte sa kontaktu s chorými. Vyhýbajte sa preľudneným dopravným prostriedkom, miestnostiam, veľa sa hýbte na čerstvom vzduchu a dbajte na čisté filtre vo ventilácii a klimatizácii. 

Zdroj: Klinika Mlynská dolina

Leave a reply